top of page

GNSS

Общи пояснения, структура и фунция на системите за позициониране.

 

 

Текущите регулаций за разпространение на сателитни корекций за позициониране ограничават публично достъпната точност. Честотите с висока точност са криптирани с цел превенция на враждебни действия(атентати т.н.)

Познатото на всички понятие GPS е наименованието на Американската система от орбитални сателити използвани в системите за позициониране. С течение на времето се превръща в нарицателно за всички системи за позициониране. GNSS (Global Navigation Satellite System) представя сателитните системи отговорни за позициониране, като включва наличните регионални съзвездия - GPS, GLONASS, Galileo, Beidou.

 

За да се постигне точност под 10см в реално време се налага използване на RTK корекционни сигнали.

RTK изисква два приемника- един стационарен- База

Един подвижен-Роувър

При работа с абсолютно местоположение- очертаване на границите на поле, полагане на точки, навигация в стари следи за торене и пръскане, навигация между редовете на окопни култури с цел  окопаване.

Границите на полето, абсолютните координати на точките, редовете на сеялката или следите на пръскачката ще варират с отклонение равно на отклонението на базата съвкупно с грешката база-роувър (пр: 2+0,03=2,03м)

Поради тази причина абсолютното положение на базата е от изключително значение(за тази цел се използва Геодизист със съответното оборудване, който да ни даде точните координати на местоположението, което определим за Базата.)

Свързване и комуникация

 

Към момента са реализирани няколко основни вида комуникация между базовата станция и роувъра - с UHF радио, LoRa радио стандарт и чрез интернет използвайки NTRIP протокол

 

При използване на радио плюсове са сравнително ниската цена и лесна реализация

Минуси са ограничен обхват (много често силно ограничен при загуба на полезрение-дървета, денивелация т.н.)

Законови регулаций за максималната мощност 25mW в Европа и честотите които са разрешени без да се изисква регистрация силно ограничават обхвата, най-често в рамките на 1-3км.

Втори вариант е чрез наличната мобилна мрежа използвайки SIM карта.

Базата е свързана с интернет както и роувъра използва се NTRIP протокол създаден специално за предаване на корекций чрез интернет. Типично ограничение се явява обхвата на оператора. 

bottom of page